Ro-factura 2024 - discutii

::e-Factura, conectare SPV
Forum rules
:: limbajul folosit in acest forum va fi unul civilizat, in limita subiectelor din topicurile deschise.
:: orice manifestare necivilizata (agresiune verbala, comportament neadecvat, reclama abuziva fara legatura cu forumul) va duce la stergerea contului de user.
:: pt. inscriere USER NOU la acest FORUM, folositi linkul https://profox.ro/forum-register/
viorel1955
Posts: 350
Joined: 01 Jun 2022, 11:46

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by viorel1955 »

@ blumache Am facut exact cum spuneti, am verificat si paraverificat. Am respectat intocmai ceea ce ati spus dumneavoastra. Mesajul este cel pe care l-am postat. E bine ca mi-ati spus, ce ar trebui sa urmeze la o functionare corecta, ca sa stiu care sunt asteptarile. In plus chiar acum mi-a venit in cap, ca are pe acolo si un Kasperski, care reactioneaza la toate alea, ultima oara blocandu-mi VPN-ul. In fine o sa mai incerc odata cu antivirusul pe pauza si daca tot ma duce in balarii, fac operatia din Postman si cu prima ocazie le schimb Windows-ul.

Multumesc de raspuns !

Ei bine, nici Postman nu merge. In plus, CallBack in Postman este https://oauth.pstmn.io/v1/browser-callback in loc de https://oauth.pstmn.io/v1/callback fara posibilitate de modificare si fara optiune de bifa "Browser". Asa apare la astia.
Acuma nu stiu daca pot sa inregistrez toate tokenele pe contul meu Postman sau fac cate un cont ptr fiecare client ?
blumache
Posts: 180
Joined: 25 May 2022, 11:07
Location: Suceava

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by blumache »

Am spus POSTMAN INSTALAT pe client, care iti permite modificarea cailor de callback cum doresti tu!

Poti instala maxim 5 aplicatii de tipefactura/etransport in SPV.
Deci faci o inregistrare in SPV a app, care iti da o combinatie (CLIENTID, SECRETID). Cu acestea mergi la TOTI clientii, caci acolo intra in plus Tokenul fizic care iti genereaza pt fiecare client un AccessToken+RefreshToken propriu!

PS. Eu nu am facut AccesToken+RefreshToken niciodata pe PC meu, ci doar la client, caci imi tb Tokenul lui fizic. Asa ca fie reusesti sa faci cu aplicatia de Oath2.exe care o ai si merge in general, fie cu un client de POSTMAN INSTALAT la client sau direct din aplicatie ar fi ideal.
Last edited by blumache on 04 Oct 2023, 11:53, edited 2 times in total.
viorel1955
Posts: 350
Joined: 01 Jun 2022, 11:46

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by viorel1955 »

Da, bravo ! Am inteles ! Bine ca te-am intrebat ca pierdeam o groaza de timp.
viorel1955
Posts: 350
Joined: 01 Jun 2022, 11:46

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by viorel1955 »

Am folosit aplicatia OAuth2-Anaf.exe pe Win10 cu urmatoarele date, utilizand un stick de client CertSign :

Client Id : 245047403bedc50a5df4aaf138410023e996dd82e2868xxx
Client Secret : 2f9083180260f5c1846740f277a8e36e81509a58e57a0023e996dd82e2868xxx
CallBack : https://oauth.pstmn.io/v1/callback


Exact cum mi-a spus Blumache, mi-a cerut parola, dupa care obtin erroarea :

An error occured while sending the request !? Precizez ca Client Id si Client Secret sunt aceleasi ca la stick-ul meu.

Am incercat si command line cu :
OAuth2-Anaf.exe 1 2 "" "" "" "" "" "ClID" "ClSecret" ""
Aceiasi eroare !

Am incercat in Postman exact cum scrie in documentatie :
Acolo alta minune

La autorizarea scrie asa :

Authentication failed
Couldn’t complete authentication. Check the Postman Console for more details.


Details arata asa :
GET https://logincert.anaf.ro/anaf-oauth2/v ... 2Fcallback
GET https://logincert.anaf.ro/my.policy
GET https://logincert.anaf.ro/my.policy
Error: [object Object]

Ce inseamna asta ? Am rasfoit tot net-ul dar nu-mi dau seama. Adica pe scurt, nu am rezolvat nimic. Nu inteleg unde am gresit, deoarece prin Postman am obtinut si bearer-ul meu. Cumva aplicatia OAuth2-Anaf.exe (compilata) suferit vreo upgradare si nu stiu eu ?
mrapi
Posts: 425
Joined: 20 May 2022, 16:53

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by mrapi »

codul sursa original pt OAuth2-Anaf este aici: https://github.com/lucianMDL/OAuth2-Anaf
am pus iar pe goolgle drive versiunea mea,eu l-am compilat si am facut mici adaptari(apel linie comanda,salvarea campurilor pt a ramane la redeschidere,buton de copiere,export),parte de obtinere token nu am modificat o
la mine nu a mers doar cand semnatura nu avea drepturi de acces SPV,in rest a fost ok
Last edited by mrapi on 07 Oct 2023, 13:30, edited 1 time in total.
blumache
Posts: 180
Joined: 25 May 2022, 11:07
Location: Suceava

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by blumache »

O sa testez maine ambele variante. Probabil ceva nu dai bine in ambele variante. Poate ar tb sa stergi inregistrarea app din spv si sa faci alta, sa obtii alta combinatie de clientid, secretid. Daca doresti, te asist cu un anydesk. Trebuie sa mearga.
viorel1955
Posts: 350
Joined: 01 Jun 2022, 11:46

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by viorel1955 »

@ms_api Este inregistrat in SPV !
viorel1955
Posts: 350
Joined: 01 Jun 2022, 11:46

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by viorel1955 »

@blumache, astept rezultatul testului si daca sunteti amabil pot sa va dau un AnyDesk sa vedeti si dumneavoastra, ca poate fac vreo gafa pe undeva. Dar e improbabil sa gafez si colo, si colo. Ar fi prea detot. Vreau sa verific maine ce a zis Ms_Api, ca poate mocalaii astia nu sunt inrolati in SPV. La asta nu m-am gandit. Facem un schimb de telefoane pe privat.
viorel1955
Posts: 350
Joined: 01 Jun 2022, 11:46

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by viorel1955 »

@ms_api Trebuie sa fie inregistrat la "Dezvoltatori" ? Nu mai stiu, inrolarea in SPV, nu este aceiasi cu cea dela "Dezvoltatori" ?
mrapi
Posts: 425
Joined: 20 May 2022, 16:53

Re: Ro-factura 2024 - discutii

Post by mrapi »

sunt distincte,fara semnatura inregistrezi aplicatia tu ca dezvoltator,o singura data, obtii Client Id si Secret si accesul semnaturii la spv-ul clientului este altceva.cu OAuth2-Anaf folosesti Client Id si Secret+semnatura fizica pt a obtine tokenul pe care l folosesti in header la request uri
Post Reply